TPS7A8500ARGRR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20VQFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS7A8500ARGRR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable/Programmable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.8V
Voltage - Output (Max):5.1V
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 4A
Current - Output:4A
Current - Quiescent (Iq):4 mA
Current - Supply (Max):6 mA
PSRR:42dB ~ 25dB (10kHz ~ 500kHz)
Control Features:Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)