LP3990MF-2.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP3990MF-2.8/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):120 µA
PSRR:55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C