RP111N111D-TR-FE
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.1V 500MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RP111N111D-TR-FE PDF
Type Description
Series:RP111x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.64V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):125 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C