AP7343D-15FS4-7B
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 4DFN
DataSheet
AP7343D-15FS4-7B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.44V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C