TC1262-3.3VAB
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TC1262-3.3VAB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.65V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):130 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:64dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C