S-1206B18-M3T1U
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1206B18-M3T1U PDF
Type Description
Series:S-1206
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 100mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):1.5 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)