AZ1117ID-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-2
DataSheet
AZ1117ID-1.8TRG1 PDF
Type Description
Series:AZ1117I
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 800mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)