MC33761SNT1-025G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 80MA 5TSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MC33761SNT1-025G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 80mA
Current - Output:80mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Antisaturation, Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C