AP7361C-28ER-13
Description
IC REG LINEAR 2.8V 1A SOT223R
DataSheet
AP7361C-28ER-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.36V @ 1A (Typ)
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C