FAN25800AUCF27X
Description
IC REG LINEAR 2.7V 500MA 4WLCSP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
FAN25800AUCF27X PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.13V @ 250mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):25 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:85dB ~ 68dB (100Hz ~ 50Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)