LM2937ET-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LM2937ET-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):125 mA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C