NCV4274ADS85R4G
Description
IC REG LINEAR 8.5V 400MA D2PAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NCV4274ADS85R4G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):8.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 250mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):250 µA
Current - Supply (Max):35 mA
PSRR:60dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)