S-1206B21-M3T1U
Description
IC REG LINEAR 2.1V 250MA SOT23-3
DataSheet
S-1206B21-M3T1U PDF
Type Description
Series:S-1206
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.36V @ 100mA
Current - Output:250mA
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)