TLV751330500PDSQR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 3.3V/5V 500MA 10WSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLV751330500PDSQR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:2
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V, 5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.13V @ 500mA, 0.13V @ 500mA
Current - Output:500mA, 500mA
Current - Quiescent (Iq):35 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)