NCV8560MN150R2G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6DFN
DataSheet
NCV8560MN150R2G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):170 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C