FAN1585AM18X
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
FAN1585AM18X PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:25°C ~ 125°C