NCP4682DMU19TCG
Description
IC REG LINEAR 1.9V 150MA 4UDFN
DataSheet
NCP4682DMU19TCG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.65V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1.5 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:30dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C