LP38513SX-1.8/NOPB
Description
IC REG LIN 1.8V 3A DDPAK/TO263-5
DataSheet
LP38513SX-1.8/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.43V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):20 mA
PSRR:73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C