S-1170B29UC-OTOTFG
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.9V 800MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1170B29UC-OTOTFG PDF
Type Description
Series:S-1170
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.22V @ 300mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):160 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)