ADM7150ACPZ-4.5-R7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 4.5V 800MA 8LFCSP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ADM7150ACPZ-4.5-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):7 mA
Current - Supply (Max):12 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C