BA050LBSG2-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA SMP5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
BA050LBSG2-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 50mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):15 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:66dB ~ 54dB (400Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C