LT3015ET-15#PBF
Description
IC REG LINEAR -15V 1.5A TO220-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LT3015ET-15#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Negative
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):-30V
Voltage - Output (Min/Fixed):-15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.68V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):2.4 mA
Current - Supply (Max):70 mA
PSRR:50dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C