S-1142B34H-E6T2U
Description
IC REG LINEAR 3.4V 200MA 6HSOP
DataSheet
S-1142B34H-E6T2U PDF
Type Description
Series:S-1142A/BxxH
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):50V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.4V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.72V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):2.5 µA
Current - Supply (Max):9 µA
PSRR:45dB (100Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins