LT1764EQ-1.8#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A 5DDPAK
DataSheet
LT1764EQ-1.8#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.66V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):1.5 mA
Current - Supply (Max):200 mA
PSRR:63dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)