NCP186AMX175TAG
Description
IC REG LINEAR 1.75V 1A 8XDFN
DataSheet
NCP186AMX175TAG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.75V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.295V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):140 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C