TC1017-2.6VLTTR
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SC70-5
DataSheet
TC1017-2.6VLTTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:58dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C