R1191H025B-T1-FE
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
R1191H025B-T1-FE PDF
Type Description
Series:R1191x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):2.5V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C