CS8101YDWF20
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA 20SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
CS8101YDWF20 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):140 µA
Current - Supply (Max):20 mA
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)