MAX38902DANT27+T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.7V 500MA 6WLP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX38902DANT27+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):600 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)