LP3961EMPX-2.5/NOPB
Description
IC REG LIN 2.5V 800MA SOT223-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP3961EMPX-2.5/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 800mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):9 mA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)