TC1185-3.6VCT713
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT23-5
DataSheet
TC1185-3.6VCT713 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:64dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C