LP5990TM-1.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.3V 200MA 4DSBGA
DataSheet
LP5990TM-1.3/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):75 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C