NCV8752AMX18TCG
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 6XDFN
DataSheet
NCV8752AMX18TCG PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):25 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C