LP3852ES-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DDPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP3852ES-1.8/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.38V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):3 mA
Current - Supply (Max):10 mA
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C