R1191L041B-TR
Description
IC REG LIN 4.1V 300MA DFN1616-6
DataSheet
R1191L041B-TR PDF
Type Description
Series:R1191x
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.8V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C