MIC5236-2.5YM
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8SOIC
DataSheet
MIC5236-2.5YM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):30 µA
Current - Supply (Max):5 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Load Dump, Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)