ADP7102ARDZ-1.5-R7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ADP7102ARDZ-1.5-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):900 µA
Current - Supply (Max):1.4 mA
PSRR:-
Control Features:Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad