LP3995ITLX-2.85/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 5DSBGA
DataSheet
LP3995ITLX-2.85/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.1V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):200 µA
PSRR:60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C