MIC39501-2.5WU-TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263-5
DataSheet
MIC39501-2.5WU-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.575V @ 5A
Current - Output:5A
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C