TC1265-2.5VETTR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA 5DDPAK
DataSheet
TC1265-2.5VETTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 800mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):130 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:64dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C