AP7315D-11W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.1V 150MA SOT25
DataSheet
AP7315D-11W5-7 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.64V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):100 µA
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C