S-1167B53-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 5.3V 150MA SNT6A
DataSheet
S-1167B53-I6T2U PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):5.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.21V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):900 nA
Current - Supply (Max):16 µA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)