TCR2LF115,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 1.15V 200MA SMV
DataSheet
TCR2LF115,LM(CT PDF
Type Description
Series:TCR2LF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 150mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):2 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TJ)