S-1155B26-U5T1U
Description
IC REG LINEAR 2.6V 500MA SOT89-5
DataSheet
S-1155B26-U5T1U PDF
Type Description
Series:S-1155
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.1V @ 200mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):90 µA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Overcurrent, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)