AP2125N-2.8TRE1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-3
DataSheet
AP2125N-2.8TRE1 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C