LP3966ES-1.8
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO 1.8V
DataSheet
LP3966ES-1.8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):9 mA
Current - Supply (Max):15 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C