MIC5319-2.6YD5-TR
Description
IC REG LIN 2.6V 500MA TSOT23-5
DataSheet
MIC5319-2.6YD5-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C