NCV4276DS33G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NCV4276DS33G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.332V @ 250mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):220 µA
Current - Supply (Max):35 mA
PSRR:60dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C