NCP163AMX275TBG
Description
IC REG LINEAR 2.75V 250MA 4XDFN
DataSheet
NCP163AMX275TBG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.75V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):20 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)