LT3050IMSE-3.3#PBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 12MSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LT3050IMSE-3.3#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):5.2 mA
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:Current Limit, Enable, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad